Mini kalendář

< > Dnes
září 2017
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Přehled událostí

Vstup pro uživatele

www.facebook.com/cantidipraga

Komorní pěvecký sbor Canti di Praga má své počátky v roce 1992. Pod vedením prof. Jiřího Chvály tehdy začínal jako dívčí sbor, složený z absolventek Kühnova dětského sboru, které již měly bohaté pěvecké a hudební zkušenosti.

Mohl tak brzy zahájit vlastní koncertní činnost. S úspěchem vystoupil i v zahraničí, a to ve spolupráci se smyčcovým kvartetem Jupiter - na mezinárodním hudebním festivalu v italském městě Aquileia - a pak ve spolupráci s boloňským souborem Capella musicale di San Petronio v roce 1993 a o 2 roky později ve francouzském starobylém La Chaise-Dieu. Při té příležitosti se podílel i na zvukovém snímku barokní opery Rappresentazione di anima et di corpo od Emilia de Cavalieriho pod taktovkou Sergio Vartola. Mezi nejvýznamnější domácí vystoupení té doby patří spolupráce s Českou filharmonií při uvedení skladby G. Holsta Planety a spoluúčast při provedení Trois petites liturgies de la présence divine O. Messiaena s komorním orchestrem Berg.

Dnešní Canti di Praga ve smíšeném obsazení má cca 35 členů. Pod uměleckým vedením svého zakladatele prof. Jiřího Chvály spolupracoval sbor s mladými sbormistry Terezou Bystřickou, Marií Bartošovou, Janem Krejčíkem, Andreou Hora Krausovou, Petrem Louženským a v současné době s Janem Svejkovským. Tradičně vystupuje v Praze, Dobříši, na Zbraslavi, účastní se hudebních slavností v Písku a Nymburce a vyjíždí do zahraničí (Francie, Německo). Pravidelně provádí českou a cizí sborovou literaturu a capella i větší oratorní díla (W. A. Mozart: Requiem, Korunovační mše, Te Deum, A.Dvořák: Stabat mater, Mše D dur, P. Eben: Pražské Te Deum, Mariánské nešpory) a v pravidelné spolupráci s varhaníkem Janem Kalfusem množství duchovní hudby. Žánrovým obohacením bylo účinkování s Pražským filmovým orchestrem v roce 2005 a 2007 ve velkém sále Žofína v pořadech filmové hudby StarWars a Polární expres. Na festivalu soudobé hudby Pražské premiéry byl přizván v roce 2007 k provedení náročné skladby Sunleifa Rasmussena La Nuit des Eplorés se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Sbor Canti di Praga pravidelně vystupuje s komorním orchestrem Virtuosi di Praga nejen při vánočních koncertech (m.j. Rybova Česká mše vánoční), ale také v rámci hudebního festivalu Pontes (Mozartova Korunovační mše v kutnohorském Chrámu sv. Barbory aj.).

Sbor vyjadřuje svou návaznost na Kühnův dětský sbor také tím, že vystupuje na jeho jubilejních koncertech v Dvořákově síni Rudolfina nebo na pravidelných adventních koncertech Rybovy České mše vánoční v Národním divadle v Praze.

V roce 2008 dostala ženská část sboru jedinečnou příležitost podílet se podstatným způsobem na uvedení operní novinky autorské dvojice Aleš Březina – Jiří Nekvasil Zítra se bude, která zpracovává silné téma politického procesu s Miladou Horákovou. Opera-proces, hraná v pražském divadle Kolowrat již pátou sezónu, má velmi příznivé kritiky, které vedle hlavních představitelů Soni Červené a Jana Mikuška vyzdvihují též obdivuhodný výkon desetičlenného ženského sboru.

V posledním období zdůrazněme přínosnou spolupráci s orchestrem Berg, se kterým sbor v roce 2008 provedl Berliner Messe Arvo Pärta a Schnittkeho Symfonii č. 4, účast na 3. koncertu sborového cyklu Pocta tvůrcům k nedožitým 80. narozeninám Petra Ebena v roce 2009 a v témže roce pozoruhodné premiéry děl mladé skladatelské generace, autorů Tomáše Pálky a Jany Vöröšové, v pražském Rudolfinu. V listopadu 2011 získal sbor zlaté pásmo na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2011 a cenu poroty za provedení skladby P. Ebena Cantico delle creature. V prosinci téhož roku vystoupil v přímém přenosu 2. adventního koncertu České televize.

Zde si můžete stáhnout stručné CV sboru ve formátu Word a Pdf:

J.S.Absolvent Pražské konzervatoře v oboru hry na housle (1994, P. Kudelásek) a v oboru dirigování pod vedením M. Němcové (1998). Ve studiu dirigování pokračoval na Akademii múzických umění v Praze, absolvoval v roce 2003 (Prof. Fr. Vajnar, Prof. R. Eliška). Tamtéž souběžně vystudoval obor hudební režie (absol. 2004 – Prof. J. Smolka, Prof. J. Rybář).

V letech 2008 a 2009 se zúčastnil Mistrovských dirigentských kurzů Gustava Mahlera v Jihlavě pod vedením P. Vronského a Ch. Olivieri-Munroea.

V letech 1992-1999 působil jako asistent sbormistra pražského Hlaholu, v sezóně 1998-1999 byl sbormistrem Městského divadla v Ústí nad Labem. Příležitostně pracoval s Pražským rozhlasovým sborem. V letech 2002-2005 působil jako sbormistr u Pražského filharmonického sboru, s nímž spolupracoval s dirigenty S. Baudem, G. Albrechtem, H. Wolfem, M. Gómez-Martínezem, Z. Mácalem, V. Válkem, O. Kukalem, L. Svárovským, M. Piolletem, J. Märklem aj.
Jako dirigent spolupracoval s Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Severočeskou filharmonií Teplice, Filharmonií Hradec Králové, Státní filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Komorní filharmonií Pardubice, Plzeňskou filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů. Pravidelně působí u Českého symfonického orchestru a Severočeské filharmonie Teplice. 

Účinkoval na řadě festivalů: Salzburské hudební slavnosti, Pražské jaro, RuhrTriennale, Třídenní plus, Festival Lombardia Europa Musica, Pražské premiéry, Podzimní festival duchovní hudby, Hudební fórum a další.

Jan Svejkovský se s velkým zájmem věnuje uvádění děl soudobých skladatelů (např. I. Loudové, O. Kukala, M. Kopelenta, J. Marka, J. Hanuše, J. Pelikána, A. Pärta, C. Saarijaho, X. Chenga aj.). Se skladatelským sdružením KONVERGENCE se podílel na vydání stejnojmenného CD u vydavatelství MATOUŠ. Pracuje také s mladými neprofesionálními hudebníky – vede komorní smíšený sbor Orfej a od roku 2011 působí pedagogicky na Mezinárodní konzervatoři Praha. V letech 2003-2008 řídil Symfonický orchestr ZUŠ Klapkova Praha 8.

Hudebně-režisérskou práci Jana Svejkovského reprezentují nejen vydaná CD (La musique classique à Prague, Ensemble Martinů – Antonín Dvořák, Posádková hudba Hradec Králové, Natasha Korsakova Plays Gershwin and More ad.), ale i nahrávky koncertů z festivalu Pražské premiéry 2004-2009 pořízené pro Českou filharmonii a další. Od roku 2007 působí jako externí hudební režisér Českého rozhlasu a od roku 2012 i pro rozhlasové soutěže Concertino Praga a Concerto Bohemia.

Smíšený pěvecký sbor Canti di Praga vede Jan Svejkovský od září 2014.